Harry Potter
(1302 products)Step into the wizarding world with our extensive Harry Potter collection of over 660 products. From iconic figures and life-size statues to practical merchandise such as bags, clothing and decorations – here you will find everything for collectors and fans alike. Whether you want replica quality, cosy plushies or everyday items such as mugs and clothing, we have it all from Hogwarts.
- Featured
- Most relevant
- Best selling
- Alphabetically, A-Z
- Alphabetically, Z-A
- Price, low to high
- Price, high to low
- Date, old to new
- Date, new to old
-
Bestil, leveres om 6-12 dage
-
Bestil, leveres om 6-12 dage
-
Bestil, leveres om 6-12 dage
-
Moriarty Art Project
Soft cover notebook - Marauder’s map gold version
SKU: MAP5177 MPN:45,00 krUnit price /UnavailableBestil, leveres om 6-12 dage -
Bestil, leveres om 6-12 dage
-
Bestil, leveres om 6-12 dage
-
Bestil, leveres om 6-12 dage
-
Bestil, leveres om 6-12 dage
-
Bestil, leveres om 6-12 dage
-
The Carat Shop
Dobby the House-Elf Pen - Harry Potter
SKU: EHPP0013 MPN:45,00 krUnit price /UnavailableBestil, leveres om 6-12 dage -
Bestil, leveres om 6-12 dage
-
Bestil, leveres om 6-12 dage
-
Moriarty Art Project
Soft cover notebook - Mandrake
SKU: MAP5175 MPN:45,00 krUnit price /UnavailableBestil, leveres om 6-12 dage -
Moriarty Art Project
Soft cover notebook - Lucius Malefoy prisoner
SKU: MAP5157 MPN:45,00 krUnit price /UnavailableBestil, leveres om 6-12 dage -
Moriarty Art Project
Soft cover notebook - Draco Malfoy portrait
SKU: MAP5173 MPN:45,00 krUnit price /UnavailableBestil, leveres om 6-12 dage -
Moriarty Art Project
Soft cover notebook - Ron Weasley portrait
SKU: MAP5172 MPN:45,00 krUnit price /UnavailableBestil, leveres om 6-12 dage -
Moriarty Art Project
Soft cover notebook - Weasleys twins
SKU: MAP5159 MPN:45,00 krUnit price /UnavailableBestil, leveres om 6-12 dage -
Pyramid International
Harry Potter Metal Spinner Keychain Hogwarts Express
SKU: MSK2510957 MPN:48,95 krUnit price /UnavailableBestil, leveres ca. 4. - 9. november 2026 -
Moriarty Art Project
Hogwarts Legacy Spiral notebook
SKU: MAP5181 MPN:49,00 krUnit price /UnavailableBestil, leveres om 6-12 dage -
Bestil, leveres om 6-12 dage
-
Bestil, leveres om 6-12 dage
-
Cinereplicas
Set of 5 Hogwarts Patches – Harry Potter
SKU: CR2200 MPN:49,00 krUnit price /UnavailableBestil, leveres om 6-12 dage -
Grupo Erik
Harry Potter Magnet Expecto Patronum
SKU: GPE82520 MPN:50,95 krUnit price /UnavailableBestil, leveres ca. 13. - 17. november 2026 -
Grupo Erik
Harry Potter Keychain Expecto Patronum
SKU: GPE82529 MPN:50,95 krUnit price /UnavailableBestil, leveres ca. 13. - 17. november 2026 -
Bestil, leveres ca. 13. - 17. november 2026
-
Grupo Erik
Harry Potter Keychain Wingardium Leviosa
SKU: GPE82530 MPN:50,95 krUnit price /UnavailableBestil, leveres ca. 13. - 17. november 2026 -
Bestil, leveres ca. 13. - 17. november 2026
-
Grupo Erik
Harry Potter Magnet Wingardium Leviosa
SKU: GPE82521 MPN:50,95 krUnit price /UnavailableBestil, leveres ca. 13. - 17. november 2026 -
Forudbestilling, leveres ca. 28. juli - 2. august 2027
-
FjernstyretDK
Harry Potter - Hogwarts Express Keychain Metal
SKU: ABYKEY343 MPN:53,00 krUnit price /UnavailableBestil, leveres om 6-9 dage -
Thumbs Up
Harry Potter Gel Pens 4-Pack Magical Locations
SKU: THUP-HP709459 MPN:56,95 krUnit price /UnavailableBestil, leveres ca. 25. - 30. november 2026 -
Halantex
Harry Potter Pillow Hogwarts crest 40 x 40 cm
SKU: HTEX-HP-3593C MPN:56,95 krUnit price /UnavailableBestil, leveres om 7-11 dage -
Funko
Harry Potter Bitty POP! Vinyl Figure 2-Pack Dumbledore/Voldemort 2 cm
SKU: FK94783 MPN:58,95 krUnit price /UnavailableBestil, leveres ca. 3. - 7. oktober 2026 -
Funko
Harry Potter Bitty POP! Vinyl Figure 2-Pack Hagrid & Dobby 2 cm
SKU: FK94782 MPN:58,95 krUnit price /UnavailableBestil, leveres ca. 30. oktober - 3. november 2026 -
Grupo Erik
Harry Potter Keyring Gryffindor Scarf 15 cm
SKU: GPE80948 MPN:59,00 kr65,00 krUnit price /UnavailableBestil, leveres om 7-11 dage -
Grupo Erik
Harry Potter Keyring Hufflepuff Scarf 15 cm
SKU: GPE80949 MPN:59,00 kr65,00 krUnit price /UnavailableBestil, leveres om 7-11 dage -
Grupo Erik
Harry Potter Keyring Ravenclaw Scarf 15 cm
SKU: GPE80950 MPN:59,00 kr65,00 krUnit price /UnavailableBestil, leveres om 7-11 dage -
Grupo Erik
Harry Potter Keyring Slytherin Scarf 15 cm
SKU: GPE80951 MPN:59,00 kr65,00 krUnit price /UnavailableBestil, leveres om 7-11 dage -
Cinereplicas
Tote Bag - Hufflepuff Alumni - Harry Potter
SKU: CR2424 MPN:59,00 krUnit price /UnavailableBestil, leveres om 6-12 dage -
Cinereplicas
Tote Bag - Ravenclaw Alumni - Harry Potter
SKU: CR2423 MPN:59,00 krUnit price /UnavailableBestil, leveres om 6-12 dage -
Cinereplicas
Tote Bag - Slytherin Alumni - Harry Potter
SKU: CR2422 MPN:59,00 krUnit price /UnavailableBestil, leveres om 6-12 dage -
Cinereplicas
Tote Bag - Gryffindor Alumni - Harry Potter
SKU: CR2421 MPN:59,00 krUnit price /UnavailableBestil, leveres om 6-12 dage -
Cinereplicas
Gryffindor Hair Accessories – Harry Potter
SKU: CR2631 MPN:59,00 krUnit price /UnavailableBestil, leveres om 6-12 dage -
Cinereplicas
Spiral Notebook - PU Leather Notebook - Harry Potter Kawaii
SKU: CR5306 MPN:59,00 krUnit price /UnavailableBestil, leveres om 6-12 dage -
Bestil, leveres om 6-12 dage
-
Moriarty Art Project
Set of 3 Magnets - Care of Magical creatures - Harry Potter
SKU: MAP5006 MPN:59,00 krUnit price /UnavailableBestil, leveres om 6-12 dage -
Bestil, leveres om 6-12 dage
-
The Carat Shop
Love Potion Slider Charm - Harry Potter
SKU: EHP000235 MPN:59,00 krUnit price /UnavailableBestil, leveres om 6-12 dage -
Bestil, leveres om 6-12 dage
-
Bestil, leveres om 6-12 dage
Guide: how to choose Harry Potter
Sådan vælger du den rigtige Harry Potter-gave
Tænk først på, om gaven skal bruges eller stilles frem:
- Til samling og pynt: tryllestave, figurer fra serien Magical Creatures, voksstempler og større replikaer som Firebolt-kosten.
- Til daglig brug: halstørklæder, kasketter, isolerede drikkeflasker, notesbøger og nøglesnore med kortholder.
- Til hyggetimer: 3D-træpuslespil og mekaniske byggesæt, brætspil og spillekort.
Vælg efter kollegie
Meget merchandise findes i fire varianter – Gryffindor, Slytherin, Ravenclaw og Hufflepuff. Tjek modtagerens favorit, inden du bestiller, da farver og våbenskjold er det, folk lægger mest mærke til. Er du usikker, er neutrale motiver som Golden Snitch eller Hogwarts-logoet et sikkert valg.
Populære mærker hos os
- The Noble Collection – officielle tryllestave, figurer og replikaer.
- Cinereplicas – tøj, kasketter, flag og accessories.
- Lochaven – strikkede kollegie-halstørklæder.
- Ugears – mekaniske træbyggesæt og 3D-puslespil.
- Moriarty Art Project, The Carat Shop, Winning Moves, SD Toys og Thumbs Up – flasker, smykker, spil og gadgets.
Det skal du være opmærksom på
Enkelte spil og bøger findes kun i tysk eller engelsk udgave – det står i produkttitlen. Tryllestave og replikaer er samlerobjekter, ikke legetøj til de mindste. Se flere universer på vores merchandise-oversigt, hvor du også finder Funko og Star Wars.
Frequently asked questions about Harry Potter
Er tryllestavene officielle replikaer?
▾
Ja, tryllestavene i vores Harry Potter-sortiment er officielt licenserede replikaer, primært fra The Noble Collection. De koster typisk omkring 265 kr. og er lavet som samlerobjekter i film-tro design.
De er ikke legetøj til småbørn, men velegnede til udstilling, cosplay og gaver til fans og samlere.
Hvor hurtigt kan jeg få min Harry Potter-gave leveret?
▾
Bestiller du på en hverdag inden kl. 15, sender vi samme dag, og leveringstiden i Danmark er typisk 1 hverdag med GLS. Pakkeshop koster 47 kr. uanset vægt, levering til adressen 69 kr. (0–5 kg).
Du kan også hente gratis i vores butik på Amalienborgvej 57 i Nørresundby – se aktuelle åbningstider på kontaktsiden.
Hvad koster de billigste Harry Potter-varer?
▾
Priserne starter fra ca. 45 kr., fx notesbøger med kollegie-motiv, flag og nøglesnore. Midterfeltet ligger omkring 150–370 kr. med drikkeflasker, kasketter, figurer og halstørklæder.
Toppen af sortimentet er større replikaer som Firebolt-kosten, der er egnet til den dedikerede samler.
Er byggesættene med Harry Potter-motiv svære at samle?
▾
Ugears' 3D-træbyggesæt som Knight Bus, Flying Ford Anglia og Ukrainian Ironbelly-dragen samles uden lim med udstansede trædele og er velegnede til større børn, unge og voksne. Byggetiden er typisk nogle timer.
Vil du bygge mere, har vi også plastikbyggesæt og træbyggesæt i andre temaer.